جدول فروش هفتگی بریتانیا | آغاز حکمرانی دانته

با ورود بازی Devil May Cry 5 به حیطه‌ی فروش، دوران حکومت Anthem به پایان رسید و شاهد آن هستیم که جدیدترین ساخته‌ی کپکام (Capcom) توانسته است تا بریتانیا را به زانو در بیاورد. با جدول فروش هفتگی بریتانیا با کد۹۸ همراه باشید.

شرکت کپکام در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به خوبی توانست دوباره به دوران اوج خود بازگردد. در سال ۲۰۱۸ با عرضه‌ی عناوینی همچون Monster Hunter World و در سال ۲۰۱۹ نیز عرضه‌ی بازی‌های Resident Evil 2 Remake و البته Devil May Cry 5، این شرکت به خوبی از عهده‌ی راضی نگه داشتن کاربران خود برآمده است. آخرین نسخه‌ای که از سری Devil May Cry مشاهده کردیم، در سال ۲۰۱۳ بود که از طرف منتقدین و بازی‌بازان مورد استقبال نسبی قرار گرفت. البته موضوعاتی نیز در این بازی سر جای خود نبودند. برای مثال دیگر با دانته‌ی مو سفید محبوب روبرو نبودیم. او موهایی مشکی داشت که به مذاق بسیاری از طرفداران دو آتیشه‌ی این سری خوش نیامد. کپکام ولی از این انتقادات عبرت گرفت و در نسخه‌ی پنجم این سری که به تازگی عرضه شد، دانته‌ای را به بازی‌بازان ارائه داد که دقیقا مشابه آنچه بود که انتظار داشتند: بذله‌گو، جذاب، خوشتیپ و البته شدیدا قدرتمند. اگر بخواهیم از نظر فروش این دو نسخه را با یکدیگر مقایسه کنیم، باید بیان کرد که هر دو نسخه تقریبا فروشی مشابه یکدیگر را تجربه کردند، ولی از آنجایی که آمار ارائه شده شامل خریدهای دیجیتالی نمی‌شود و این نوع خرید نیز روز به روز افزایش می‌یابد، این احتمال را می‌دهیم که فروش نسخه‌ی پنجم از نسخه‌ی سال ۲۰۱۳ بسیار بیشتر بوده باشد. کمی نیز برروی فروش این بازی برای کنسول‌های مختلف تمرکز کنیم. این بار نیز کنسول سونی یعنی پلی‌استیشن ۴ با تخصیص ۸۰ درصد آمار خرید بازی Devil May Cry 5 به خود، نسبت به دیگر رقبای خود آمار بیشتری را به خود نسبت داده است. بازی Devil May Cry 5 این هفته توانست با کنار زدن Anthem به عنوان پرفروش‌ترین بازی در بریتانیا انتخاب شود.

بازی Red Dead Redemption 2 اما باری دیگر اقدام به قدرت‌نمایی کرده است و با ۳ پله صعود، اکنون دوباره در جایگاه دوم قرار گرفته است. قابل ذکر است که فروش این بازی نسبت به هفته‌ی گذشته ۳ درصد افزایش یافته است. باقی ماندن یک بازی داستان‌محور که بخش آنلاین آن متاسفانه به خوبی آنچه انتظار می‌رفت عمل نکرد در صدر جدول، تنها از شرکتی همانند راک‌استار برمی‌آید.

جایگاه چهارم لیست این هفته به بازی مربوط می‌شود که هفته‌ی گذشته به عنوان پادشاه بریتانیا لقب گرفته بود: Anthem. این بازی با این که می‌توانست جزو برترین عناوین امسال قرار بگیرد ولی به دلیل ایرادات مختلف، از این امر بازماند. Anthem این هفته نسبت به هفته‌ی گذشته با افت فروش ۶۲ درصدی روبرو شد که سقوط آن را از جایگاه اول به چهارم، توجیه می‌کند.

بازی ورزشی FIFA 19 نیز همانند آنچه انتظار داشتیم هنوز در لیست ده برتر این هفته قرار دارد. این بازی با پسرفتی ۳ پله‌ای اکنون جایگاه پنجم را به خود اختصاص داده است.

شرکت یوبی‌سافت (Ubisoft) نیز همانند شرکت کپکام به خوبی توانسته است تا دل هواداران خود را دوباره بدست آورد. جدیدترین ساخته‌ی این شرکت با عنوان Far Cry: New Dawn نیز به خوبی توانست به وظیفه‌ی خود عمل کند و یک تجربه‌ی عالی را در سبک شوتر اول شخص جها‌ن‌آزاد به بازی‌بازان تحویل دهد. این بازی در هفته‌ی گذشته جایگاه سوم لیست را در اختیار داشت ولی اکنون با ۳ پله سقوط، به کسب رتبه‌ی ششم قناعت کرده است.

بازی The LEGO Movie 2: Videogame در این هفته از جایگاه چهارم، به رتبه‌ی هفتم منتقل شده است که البته دور از انتظار نبود. در حقیقت، این بازی از نظر فروش بهتر از انتظارات ما عمل کرده است چرا که برای یک بازی کوچک که سرمایه‌گذاری عظیمی پشت آن وجود ندارد، افت فروش ۳۲ درصدی بسیار مورد قبول است.

بازی Metro Exodus را شاید می‌توان جزو یکی از ناامیدی‌های سال ۲۰۱۹ اعلام کرد؛ نه این که Metro Exodus یک بازی بد یا حتی متوسط است، این عنوان واقعا بسیار عالی طراحی شده و بهتر از یک بازی معمولی است ولی انتظارات از آن بسیار بالاتر بود که متاسفانه موفق به برآورده کردن آنان نشد. این بازی در هفته‌ی گذشته نیز رتبه‌ی خوبی نداشت و این هفته نیز با دو پله پسرفت اکنون در جایگاه نهم قرار دارد.

بازی Grand Theft Auto V به کلی جایی برای تعجب باقی نگذاشته است. پس از شش سال هنوز هم شاهد آن هستیم که این بازی چنان فروش دارد که در لیست ده برتر قرار می‌گیرد. در بعضی هفته‌ها که این بازی را در جمع ۱۰ برتر مشاهده نمی‌کنیم، اگر به رتبه‌های یازده یا دوازده نگاهی بیندازیم، قطعا با نام Grand Theft Auto V برخورد می‌کنیم. این هفته نیز این عنوان با یک پله پیشرفت دوباره به لیست پرفروش‌ترین‌های بریتانیا بازگشته است.

نگاهی دیگر

بازی Dirt Rally 2 در هفته‌ی گذشته رتبه‌ی ششم را به خود اختصاص داده بود ولی در این هفته با کاهش فروش ۶۹ درصدی به جایگاه بیست و یکم منتقل شده است. بازی Trials Rising: Gold Edition نیز که در هفته‌ی گذشته بر لب مرز خروج از لیست ده برتر بود، این هفته با سقوط شدید به رتبه‌ی بیست و هفت ارسال شده است.  جدیدترین ساخته‌ی شرکت اسکوئر انیکس (Square Enix) یعنی بازی Left Alive که چه از نظر منتقدین و چه از نظر بازی‌بازان یک عنوان بسیار ضعیف بود، در اولین هفته‌ی فروش خود به سختی توانست در بین ۴۰ عنوان پرفروش قرار بگیرد و رتبه‌ی ۳۹ را بدست آورد.

بازی‌های انحصاری

شاید با خود بگویید که کنسول نینتندو سوئیچ نسبت به پلی‌استیشن ۴ و اکس‌باکس وان از قدرت کمتری برخوردار است ولی قدرت اصلی یک شرکت، در هواداران و مشتریان آن شرکت نهفته شده است. این هفته نیز همانند بسیاری از هفته‌های دیگر، سونی و مایکروسافت هیچ نماینده‌ای در لیست ده برتر بریتانیا ندارند و این نینتندو است که با قدرت به پیش می‌تازد.

باید ذکر کرد که این هفته شاهد فروش خیلی بالای بازی‌های ویدئویی نبودیم چرا که بازی Mario Kart 8: Deluxe با این که کاهش ۴ درصدی فروش را به خود دید ولی با صعودی ۵ پله‌ای، از جایگاه هشتم به سوم رسیده است.

از طرف دیگر هوادران نینتندو طوفانی عمل کردند و بازی Super Smash Bros Ultimate نیز با یک پله پیشرفت از جایگاه نهم، اکنون به رتبه‌ی هشتم رسیده است.

این هفته منتظر عرضه‌ی چه بازی‌هایی باشیم

در هفته‌ی پیش رو تنها عنوان قدرتمند را می‌توان بازی تمام آنلاین یوبی‌سافت، یعنی The Division 2 دانست. این بازی که در ۲۴ اسفند سال ۱۳۹۷ شمسی مصادف با ۱۵ مارچ سال ۲۰۱۹ میلادی برای کنسول‌های پلی‌استیشن ۴، اکس‌باکس وان و پلتفرم رایانه‌های شخصی عرضه می‌شود، می‌تواند رقیب سرسختی برای Devil May Cry 5 و البته شاهکار راک‌استار یعنی Red Dead Redemption 2 باشد.

نام بازی رتبه‌ی این هفته رتبه‌ی هفته‌ی گذشته
Devil May Cry 5 ۱
Red Dead Redemption 2 ۲ ۵
Mario Kart 8: Deluxe ۳ ۸
Anthem ۴ ۱
FIFA 19 ۵ ۲
Far Cry: New Dawn ۶ ۳
The LEGO Movie 2: Videogame ۷ ۴
Super Smash Bros Ultimate ۸ ۹
Metro Exodus ۹ ۷
Grand Theft Auto V ۱۰ ۱۱

لیست ۴۰ بازی برتر از نظر فروش در بریتانیا:

لیست ۲۰ بازی برتر پلی‌استیشن ۴ از نظر فروش در بریتانیا:

لیست ۲۰ بازی برتر اکس‌باکس وان از نظر فروش در بریتانیا:

لیست ۲۰ بازی برتر نینتندو سوئیچ از نظر فروش در بریتانیا:

لیست ۳۰ بازی برتر رایانه‌های شخصی از نظر فروش در بریتانیا:Source link

این خبر را به اشتراک بگذارید :