اپیک گیمز تا زمان تغییر سیاست‌های مالی ولو به عرضه‌ی انحصاری بازی‌ها ادامه می‌دهد

از زمان شروع فعالیت فروشگاه و پلتفرم جدید شرکت اپیک گیمز (Epic Games) برروی رایانه‌های شخصی، این شرکت حق انتشار نسخه‌ی رایانه‌های شخصی عناوین زیادی را در انحصار خود درآورده است. بازی‌های The Outer Worlds، Borderlands 3 و Control تنها چند نمونه از این عناوین هستند که به صورت انحصاری برروی این پلتفرم عرضه خواهند شد. این موضوع تا جایی پیش رفته است که برخی از ناشرین برنامه‌ی خود برای عرضه‌ی یک بازی جدید برروی پلتفرم استیم را لغو و به پلتفرم اپیک گیمز کوچ کرده‌اند.

این وضعیت بحث‌های زیادی را در بین جامعه‌ی بازی‌بازان به وجود آورده است. برخی از کاربران این تصمیم شرکت‌ها برای عرضه‌ی انحصاری بازی‌ها برروی پلتفرم اپیک گیمز را محکوم کردند. این در حالی است که برخی نیز معتقد هستند که در درازمدت، این موضوع می‌تواند برای آینده‌ی صنعت بازی‌های ویدئویی برروی پلتفرم رایانه‌های شخصی مفید باشد. به خصوص که شرکت ولو سال‌ها است کنترل کامل پلتفرم استیم را در دست گرفته است. البته برخی نیز معتقدند حضور دو پلتفرم بزرگ برروی رایانه‌های شخصی شرایطی مشابه رقابت کنسول‌ها را برروی این پلتفرم ایجاد خواهد کرد که از نظر این افراد، این موضوع خوشایند نیست.

مدیر ارشد اجرایی شرکت اپیک گیمز، آقای تیم سویینی (Tim Sweeney)، اخیرا به صحبت درباره‌ی سیاست‌های این شرکت پرداخته است. یکی از کاربران در توییتر از آقای سویینی پرسیده است که آیا شرکت اپیک گیمز برنامه‌ای برای توقف ثبت قراردادهای انحصاری با عناوین مختلف را دارد یا خیر. آقای سویینی در پاسخ به این سوال بیان کردند که هرگاه شرکت ولو (Valve) میزان سود دریافتی خود را از ۳۰ درصد کاهش دهد، شرکت اپیک گیمز نیز انتشار انحصاری بازی‌ها را متوقف خواهد کرد. بد نیست بدانید که بر خلاف شرکت ولو که ۳۰ درصد از سود حاصل از فروش بازی‌ها را از ناشرین و توسعه دهندگان دریافت می‌کند، شرکت اپیک گیمز تنها ۱۲ درصد از سود حاصل از فروش را برای خود برمی‌دارد.

به گفته‌ی آقای سویینی، سهم ۳۰ درصدی استیم از سود حاصل از فروش بازی‌ها «مشکل شماره‌ی ۱ توسعه دهندگان برروی رایانه‌های شخصی بوده» و «شرکت اپیک گیمز مصمم است تا این مشکل را حل کند». به اعتقاد آقای سویینی انحصاری کردن عناوین برروی پلتفرم اپیک گیمز «تنها راه موثر برای ایجاد یک تغییر بزرگ است». به گفته‌ی مدیر ارشد شرکت اپیک گیمز، این شرکت به محض کاهش سود شرکت ولو به ۱۲ درصد، انتشار انحصاری عناوین برروی پلتفرم خود را متوقف خواهد کرد. آقای سویینی حتی آماده است تا عناوین شرکت خود را نیز برروی پلتفرم استیم عرضه کند.

البته باید این نکته را در نظر گرفت که در صنعت بازی‌های ویدئویی، دریافت ۳۰ درصد سود حاصل از فروش برروی یک پلتفرم، استانداردی مشترک بین همه‌ی شرکت‌های مالک پلتفرم از جمله ولو، سونی و نینتندو است. از این رو، اعتراض آقای سویینی نسبت به سیاست‌های مالی شرکت ولو کمی عجیب به نظر می‌رسد. البته صحبت‌های فعلی آقای سویینی کمی با صحبت‌های گذشته‌ی ایشان تناقض دارد. آقای سویینی در گذشته بیان کرده بود که کاهش سود دریافتی از توسعه دهندگان و ارائه‌ی پیشنهادهای جذاب به مخاطبین تنها راه پلتفرم اپیک گیمز برای رقابت با پلتفرم استیم است.

فارغ از هدف اصلی شرکت اپیک گیمز و آقای سویینی برای انتشار انحصاری عناوین، کاهش سود دریافتی از توسعه دهندگان به معنی کاهش قیمت بازی‌ها برروی پلتفرم رایانه‌های شخصی است. از سوی دیگر، این موضوع منابع مالی بیشتری را در اختیار توسعه دهندگان قرار می‌دهد که به افزایش کیفیت بازی‌ها منجر خواهد شد. در هر صورت، این موضوع می‌تواند در نهایت به سود بازی‌بازان باشد.

شما می‌توانید پیام‌های منتشر شده از سوی آقای سویینی برروی توییتر را در ادامه مطالعه کنید.

این سوال عجیبی به نظر می‌رسد. شرکت اپیک گیمز به مسیر خود ادامه خواهد داد. مالکیت ۳۰ درصدی سود مشکل شماره‌ی ۱ توسعه دهندگان و ناشرین برروی رایانه‌های شخصی است. ما مصمم هستیم تا این مشکل را رفع کنیم و به نظر می‌رسد این روش تنها راهی است که می‌تواند تغییراتی اساسی در این زمینه ایجاد کند.

اگر استیم متعهد شود که ۸۸ درصد از سود حاصل از فروش را در اختیار توسعه دهندگان و ناشرین قرار دهد، شرکت اپیک گیمز به سرعت سیاست‌های خود در زمینه‌ی عرضه‌ی انحصاری بازی‌ها را تغییر خواهد داد (البته ما به قراردادها و تعهداتمان در مقابل شرکا احترام خواهیم گذاشت). ما حتی امکان عرضه‌ی بازی‌های خودمان برروی استیم را نیز بررسی خواهیم کرد.Source link

این خبر را به اشتراک بگذارید :